Praktyki bezawaryjnego użytkowania drukarek do kart plastikowych

19-11-2023

Drukarka do kart plastikowych to dosyć skomplikowane urządzenie z zaawansowaną techniką termosublimacji barwnika na plastiku. Aby cieszyć się z bezproblemowego i bezawaryjnego długiego użytkowania powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad i praktyk. Poniższy tekst to wynik naszego wieloletniego doświadczenia w użytkowaniu i serwisowaniu drukarek do kart plastikowych 

Największym wrogiem takich urządzeń (oprócz użytkownika ;) ) jest brud w każdej postaci. Dotyczy to zarówno środowiska w jakim pracuje jak i materiałów które są używane do druku.

To w jakich warunkach pracuje drukarka - czyste biuro, serwerownia, czy recepcja na placu budowy ma ogromy wpływ na długość bezawaryjnego działania. Należy unikać miejsc przy oknie, kaloryferze i bezpośrednio pod nawiewem wentylacji. Karty plastikowe należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach w zamkniętych miejscach. Nie dotykać ich powierzchni płaskiej przed nadrukiem (chwytamy za krawędzie) i najlepiej załadować pożądaną ilość do podajnika. Taśmy barwiące przechowujemy w zamkniętych opakowaniach z dala od źrodła ciepła, kurzu i światła.

Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc utrzymać drukarkę w dobrej kondycji i zapewnić jej długotrwałą wydajność:

  • Regularne czyszczenie: Regularne czyszczenie drukarki jest kluczowe. Używaj czyszczących materiałów dostarczonych przez producenta, aby unikać uszkodzenia głowicy drukującej i innych elementów. Oczyszczaj również rolki i inne podązespoły zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Używanie oryginalnych materiałów: Używaj oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, takich jak karty plastikowe i taśmy barwiące, zalecanych przez producenta. Unikaj stosowania nieoryginalnych materiałów, które mogą prowadzić do problemów z jakością druku i zużyciem sprzętu.
  • Przechowywanie materiałów eksploatacyjnych: Karty plastikowe i taśmy barwiące powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć ich uszkodzenia. Chronienie ich przed ekstremalnymi warunkami temperaturowymi i wilgotnością a także źródłami promieniowania UV (słońca) jest kluczowe.
  • Zapobieganie zakurzeniu: Zabezpiecz drukarkę przed kurzem i zanieczyszczeniami, które mogą wpływać na jakość druku. Trzymaj ją w czystym otoczeniu i unikaj ekstremalnych warunków, takich jak miejsca o dużym zanieczyszczeniu pyłem.
  • Aktualizacje oprogramowania: Regularnie aktualizuj oprogramowanie drukarki do najnowszych dostępnych wersji. Producent może udostępniać aktualizacje, które poprawią wydajność i zgodność z różnymi systemami.
  • Unikanie przeciążenia: Unikaj przeciążania drukarki. Zwracaj uwagę na jej maksymalne obciążenie i nie przekraczaj go, aby uniknąć nadmiernego zużycia podzespołów.
  • Właściwe ustawienia druku: Dostosuj ustawienia druku do rodzaju karty plastikowej i wymagań projektu. Niewłaściwe ustawienia mogą prowadzić do problemów z jakością druku i szybszym zużyciem materiałów eksploatacyjnych. Unikaj projektów typu zadrukowanie całej białej karty na czarno. Trzeba znać ograniczenia i możliwości konkretnego urządzenia.
  • Regularne testy: Regularnie przeprowadzaj testy druku, aby monitorować jakość i wydajność drukarki. W razie potrzeby podejmuj działania korygujące. Wydruk testowy bezpośrednio z poziomu drukarki czy sterownika pozwala ocenić czy problem leży po stronie drukarki czy po stronie projektu czy konfiguracji oprogramowania.
  • Dokładne przestrzeganie instrukcji: Ścisłe przestrzeganie instrukcji obsługi dostarczonych przez producenta jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego użytkowania drukarki.
  • Konserwacja: W miarę możliwości, przeprowadzaj regularne prace konserwacyjne zgodnie z zaleceniami producenta, aby utrzymać drukarkę w optymalnym stanie.

Przestrzeganie tych zasad pomaga utrzymać drukarkę do kart plastikowych w dobrym stanie technicznym i minimalizować ryzyko awarii.

Drukarka do kart plastikowych to dosyć skomplikowane urządzenie z zaawansowaną techniką termosublimacji barwnika na plastiku. Aby cieszyć się z bezproblemowego i bezawaryjnego długiego użytkowania powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad i praktyk. Poniższy tekst to wynik naszego wieloletniego doświadczenia w użytkowaniu i serwisowaniu drukarek do kart plastikowych