Drukowanie i Personalizacja E-Legitymacji Szkolnej na Karcie PVC za pomocą Drukarki do Kart Plastikowych

18-05-2024

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w edukacji. Nowoczesne rozwiązania wspierają nie tylko proces nauczania, ale także administrację szkolną. Jednym z takich rozwiązań jest e-legitymacja szkolna na karcie PVC. Dlaczego warto zainwestować w drukarki do kart plastikowych i jak mogą one ułatwić życie w szkole? Oto odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego E-Legitymacja?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministerstwa edukacji E-legitymacje szkolne zastąpiły tradycyjne rozwiązania papierowe w polskich szkołach. Tradycyjne papierowe legitymacje mają swoje wady – łatwo się niszczą, trudno je aktualizować, a ich zabezpieczenia są minimalne. Karty PVC są trwałe, estetyczne i trudniejsze do podrobienia. E-legitymacje mogą również zawierać dodatkowe funkcje, takie jak możliwość płatności w stołówce szkolnej, dostęp do biblioteki czy kontrola wejścia do budynku szkoły.

Korzyści z Drukowania E-Legitymacji na Karcie PVC

1. Trwałość i Estetyka
Karty PVC są odporne na zniszczenia, wilgoć i działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu legitymacje zachowują estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania.

2. Personalizacja
Drukarki do kart plastikowych umożliwiają pełną personalizację e-legitymacji. Można na nich umieścić zdjęcia uczniów, dane personalne, numer identyfikacyjny oraz inne niezbędne informacje. Personalizacja kart jest szybka i efektywna, co pozwala na bieżąco aktualizować dane uczniów.

3. Zabezpieczenia
Nowoczesne drukarki do kart oferują zaawansowane opcje zabezpieczeń, takie jak hologramy, mikrodruki. Dzięki nim e-legitymacje są trudniejsze do podrobienia, co zwiększa bezpieczeństwo nieautoryzowanego użycia.

Jak Wybrać Odpowiednią Drukarkę do Kart Plastikowych?

Wybór odpowiedniej drukarki do kart plastikowych zależy od kilku kluczowych czynników:

1. Nakład Druku
Jeśli szkoła liczy dużą liczbę uczniów, warto zainwestować w drukarkę o wysokiej wydajności, która umożliwi szybkie drukowanie wielu kart.

2. Funkcje Personalizacji
Sprawdź, jakie funkcje personalizacji oferuje drukarka – czy można drukować w kolorze, jakie są opcje zabezpieczeń, czy istnieje możliwość laminacji kart lub czy drukarka może pracować w sieci Ethernet, co pozwala np pracować na jednej drukarce kilku osobą lub umieścić ja w innym pomieszczeniu (niektóre drukarki są głośne)

3. Obsługa i Oprogramowanie
Wybierz drukarkę, która jest łatwa w obsłudze i współpracuje z intuicyjnym oprogramowaniem do projektowania kart. Ważne jest również, aby dostawca oferował wsparcie techniczne i serwis. W przypadku oprogramowania szczególnie polecamy program Cardpresso który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, jest w języku polskim i współpracuje ze wszystkimi modelami drukarek dostępnych na rynku. Oczywiście każdy producent drukarek ma swoje rozwiązanie jeśli chodzi o program do drukowania, ale zwykle działa tylko z drukarkami tego producenta co nieco ogranicza nas w przyszłości gdybyśmy zmienili drukarkę na inną. Ponadto programy firm trzecich są częściej aktualizowane i ulepszane.

Proces Drukowania E-Legitymacji

1. Projektowanie Karty
Za pomocą oprogramowania do drukarek kart, zaprojektuj szablon e-legitymacji. Dodaj elementy takie jak dane uczniów, zdjęcia i dodatkowe informacje. E-legitymacje drukujemy tylko po jednej stronie!

2. Przygotowanie Bazy Danych
Zbierz wszystkie niezbędne dane uczniów, które będą nadrukowane na kartach. Można to zrobić za pomocą systemu zarządzania szkołą i wyeksportować do pliku Excel czy csv aby następnie łatwo importować do programu przeznaczonego do personalizacji kart (np. Cardpresso XS) lub ręcznie wprowadzić dane do oprogramowania drukarki.

3. Drukowanie Kart
W podajniku drukarki umieszczamy blankiet e-legitymacji wykonany na karcie PVC i rozpocznij proces drukowania. Drukarki do kart plastikowych są szybkie i efektywne, dzięki czemu można w krótkim czasie wydrukować dużą ilość e-legitymacji.

4. Laminacja i Zabezpieczenia
Każda folia kolorowa używana do drukowania w dowolnej drukarce do kart plastikowych ma warstwę ochronną (oznaczenie O lub T  - YMCKO, YMCKT). Jest to cienka folia przezroczysta zabezpieczająca wydruk przed wycieraniem i jego resublimacją. Natomiast jeśli chcemy zabezpieczyć jeszcze bardziej naszą legitymację można skorzystać z drukarki z laminatorem lub samodzielnego urządzenia laminującego. Wtedy na karcie jest nakłada dodatkowa warstwa folii aby jeszcze bardziej zabezpieczyć kartę.

5. Hologram 

Ostatni etap to nadanie ważności e-legitymacji. Odbywa się przy pomocy aplikacji hologramu z wydrukowanym rokiem ważności - odpowiednik starej pieczęci na legitymacji papierowej. Hologramu nie da się odkleić bez jego zniszczenia.

Podsumowanie

Inwestycja w drukarki do kart plastikowych to krok w przyszłość dla każdej szkoły. E-legitymacje na kartach PVC to rozwiązanie trwałe, bezpieczne i estetyczne, które usprawnia proces zarządzania danymi uczniów i zwiększa bezpieczeństwo w placówce. Dyrektorzy szkół, którzy zdecydują się na to nowoczesne rozwiązanie, mogą liczyć na poprawę organizacji i wizerunku swojej placówki.

Ponadto drukarki do kart plastikowych można wykorzystać w szkole także do tworzenia kart okolicznościowych, bonów, kart upominkowych i wielu innych ciekawych rozwiązań.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarek do kart plastikowych na stronie www.ymck.pl i do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej szkoły.